CHROŃMY KLIMAT

OSZCZĘDZAJĄC

Już dziś
zarezerwuj termin  montażu

Panele fotowoltaiczne

Misją firmy Sunways jest promowanie zasad ekorozwoju. W celu jej urzeczywistnienia oferujemy Państwu nowoczesne panele fotowoltaiczne renomowanych marek. Własne ogniwa zamontowane na dachu domu czy gruncie to mniejszy koszt płaconych rachunków za prąd, wzrost wartości nieruchomości i pozytywny wpływ na lokalny ekosystem. Wieloletnie doświadczenie w branży odnawialnych źródeł energii pozwala nam na zaproponowanie sprzedaży produktów najlepszej jakości oraz konkurencyjne ceny montażu.

 

Panele fotowoltaiczne - dla kogo?

 

Jako profesjonalna organizacja prowadzimy sprzedaż ratalną i leasingową zarówno gotowych zestawów fotowoltaicznych "pod klucz", jak i wysokiej klasy paneli PV cenionych w Polsce i na świecie producentów. Naszym klientom proponujemy fachowe doradztwo w doborze optymalnych urządzeń solarnych, pomoc w pozyskaniu dofinansowania na zakup instalacji, sprawną instalację, serwis i okresową konserwację. Produkty i usługi adresujemy do szerokiego kręgu odbiorców:

  • gospodarstw domowych,

  • przedsiębiorców rolniczych, przemysłowych i handlowych,

  • urzędów publicznych,

  • wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych,

  • organizacji non-profit.

Sprzedaż paneli fotowoltaicznych oraz ich montaż to nasza specjalność. Zapraszamy do sprawdzenia atrakcyjnej cenowo oferty firmy Sunways!

 

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

 

Mocowanie urządzeń solarnych na dachu budynku wykonywany jest przez doświadczonych monterów, którzy wykorzystują specjalny system szyn i profili stelażowych. Ten bezinwazyjny montaż paneli fotowoltaicznych jest neutralny i bezpieczny dla poszycia dachówki. Zakładające fotowoltaikę ekipy Sunways  są wyposażone we wszelkie niezbędne zabezpieczenia i sprzęt ochrony indywidualnej, pozwalające im pracować na wysokościach.

 

Montaż ogniw Photo Voltaic poprzedza wykonanie analizy warunków pogodowych i solarnej efektywności energetycznej w konkretnej lokalizacji. Po wykonaniu tych czynności zespół profesjonalnych techników dokonana instalacji paneli na dachu. Usługa monterska objęta jest gwarancją instalatorską i rękojmią. Ponadto, klienci otrzymują od nas merytoryczne wskazówki, jak poprawnie użytkować fotowoltaiczne moduły, które są dostępne w naszej sprzedaży.

 

Montaż instalacji fotowoltaicznej na gruncie

 

Zakres usług montażowych na gruncie obejmuje ułożenie ich na specjalnej konstrukcji wspornikowej, podłączenie do istniejącej instalacji elektrycznej, wykonanie okablowania i zabezpieczeń prądowych oraz uruchomienie i przeszkolenie użytkownika z obsługi fotowoltaiki.

 

Wszystkie  panele  montowane są zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami i normami bezpieczeństwa.  Montaż  jest wykonywany zawsze w miejscu pozwalającym na uzyskanie maksymalnej ilości światła słonecznego w ciągu roku. W tym celu prace instalatorskie poprzedzone są audytem i pomiarem stopnia nasłonecznienia. Nasi monterzy używają atestowanych narzędzi przeznaczonych wyłącznie do pracy przy urządzeniach fotowoltaicznych, przestrzegając zasad BHP dotyczących instalacji podzespołów wykorzystywanych w układach solarnych.

Zakładanie fotowoltaiki na nieruchomości gruntowej to nasza specjalność. Elastyczność i wszechstronność naszej oferty handlowej oraz współpraca z licznymi producentami systemów słonecznych pozwala nam obniżyć koszt sprzedaży i montażu paneli fotowoltaicznych.

 

Inwertery fotowoltaiczne

 

Z posiadania domowej elektrowni fotowoltaicznej płynie wiele korzyści. Do prawidłowego działania instalacji solarnych niezbędne są inwertery, których sprzedażą zajmuje się nasza firma. W ofercie mamy urządzenia pochodzące wyłącznie od sprawdzonych dostawców i producentów. W sklepie Sunways można zamówić produkty takich renomowanych marek jak FOXESS, FRONIUS, HUAWEI, SMA i SOFAR SOLAR.

 

Istota, specyfika i atrybuty inwerterów fotowoltaicznych

 

Podstawowym urządzeniem każdej domowej elektrowni solarnej jest inwerter. Zadaniem tego urządzenia (zwanego także falownikiem lub przetwornicą) jest przetwarzanie prąd stałego DC (Direct Current) generowanego przez panele PV na przemienny AC (Alternating Current), który można wykorzystać na potrzeby własne lub oddać go do sieci. Wśród kluczowych właściwości, jakie ten element instalacji musi spełniać, należy wymienić wysoką sprawność, niezawodność, działanie w pobliżu punktu mocy maksymalnej. Najlepsze inwertery fotowoltaiczne dostępne w sprzedaży Sunways pozwalają na:

  • automatykę załączania i wyłączania,

  • monitoring i synchronizację sieci,

  • ograniczanie prądu wejściowego i wyjściowego,

  • kontrolę pracy obwodów wewnętrznych.

Dzięki tym funkcjom regulującym i sterującym falowniki umożliwiają analizę prawidłowości działania instalacji fotowoltaicznych. Inwertery dostarczają cenne informacje diagnostyczne, które pomagają zidentyfikować pojawiające się problemy i poprawić wydajność sieci. Niektóre modele potrafią monitorować pracę każdego panela oddzielnie. Wraz z rozwojem systemów solarno-magazynowych, przetwornice przejmują również odpowiedzialność za zarządzanie akumulatorami. Sprzedaż inwerterów fotowoltaicznych prowadzona w ramach naszego sklepu online (https://sklep.sunways.pl/INWENTERY-c15) obejmuje różne typy tych urządzeń.

 

Rodzaje inwerterów do instalacji fotowoltaicznej

 

W zależności od typu instalacji oraz mocy modułów fotowoltaicznych należy stosować różne inwertery. Jednym z rodzajów tych urządzeń są falowniki beztransformatorowe, które są lekkie, kompaktowe i zajmują stosunkowo mało miejsca. Ten typ przetwornicy pozwala na montaż paneli PV w dwóch różnych kierunkach na tym samym dachu i generować moc wyjściową DC w oddzielnych godzinach szczytowych z optymalnymi uzyskami solarnej energii. W sprzedaży mamy falowniki:

  • sieciowe (on grid) - kompatybilne z siecią publiczną, do której można oddawać nadwyżkę wygospodarowanej energii. Biorąc pod uwagę rodzaj przyłącza energetycznego obiektu stosuje się falowniki jedno lub trójfazowe,

  • wyspowe (off grid) – stanowią element wewnętrznej instalacji w budynku. Ich zadaniem jest ładowanie akumulatorów i kontrolowanie ich pracy, nie są zsynchronizowane z siecią,

  • hybrydowe (on grid / off grid) – mogą pracować w trybie sieciowym i wyspowym.

Sprzedaż inwerterów obejmuje urządzenia przeznaczone zarówno do instalacji dachowych, jak i fotowoltaicznych elektrowni gruntowych. W ofercie Sunways są falowniki o różnej mocy i możliwością rozbudowy o inteligentne moduły zarządzania energią solarną. Zapraszamy do przejrzenia całej oferty Sunways!

 

Optymalizatory fotowoltaiczne

 

Firma Sunwyas prowadzi sprzedaż optymalizatorów fotowoltaicznych. Te elektroniczne urządzenia bezpośrednio wpływają na lepszą wydajność paneli solarnych i pozwalają uzyskać jeszcze większą efektywność technologiczną elektrowni słonecznej. W ofercie mamy produkty przeznaczone do pracy z wieloma rodzajami inwerterów i modułów. Wysoki stopień ochrony IP sprawia, że te podzespoły solarnej instalacji są pyłoszczelne, wodoszczelne i mogą być montowane na zewnątrz.

 

Specyfika i działanie optymalizatora fotowoltaicznego

 

Optymalizator mocy to nieduże urządzenie, przypominające czarną skrzynkę. Montowane jest ono przy każdym panelu słonecznym, ewentualnie w puszkach przyłączeniowych. Jego podstawowym zadaniem jest zwiększenie wydajności całej instalacji fotowoltaicznej. Optymalizator wyszukuje maksymalny punkt mocy (MPPT), co przyczynia się do zwiększenia mocy wyjściowej poszczególnego modułu, a tym samym zwiększenia uzysków z modułu. Ponadto korzystając z optymalizatorów mocy można wygodnie monitorować wydajność modułu, sprawnie odszukać ewentualne problemy z wydajnością konkretnego ogniwa oraz bezzwłocznie znaleźć rozwiązanie.

Czytaj więcej na: https://syntezaoze.pl/blog/jak-dziala-optymalizator-mocy-paneli-slonecznych/

 

Panele solarne produkują moc najefektywniej, jeżeli światło słoneczne dociera do ich ogniw równomiernie. Natomiast kiedy jeden lub kilka paneli jest zacienionych, efektywność energetyczna ulega zmniejszeniu.   Urządzeniem eliminującym to zjawisko i wpływającym na wydajność instalacji jest optymalizator fotowoltaiczny, którego sprzedaż prowadzi internetowy sklep Sunways.

Z technicznego punktu widzenia ten podzespół  nazywany optymizerem mocy jest montowany  przy każdym panelu PV, ewentualnie w puszkach przyłączeniowych. Jego nadrzędnym zadaniem jest zwiększenie wydajności całej instalacji solarnej. Optymalizator wymusza pracę w punkcie mocy maksymalnej (MPPT) na poziomie pojedynczego modułu fotowoltaicznego, co w rezultacie powoduje wzrost  jego efektywności i pozwala osiągnąć wyższe uzyski energii wynoszące nawet kilkadziesiąt procent. Należy jednak pamiętać, że urządzenie to powinno być zamontowane do każdego panelu.

 

Kiedy warto zamontować optymalizator mocy?

 

Największe korzyści z wykorzystania optymalizatorów fotowoltaicznych, które mamy w sprzedaży, użytkownik otrzymuje w przypadku występowania niedopasowań prądowo-napięciowych występujących w modułach PV, wynikających z:

  • punktowego zacienienia i zabrudzenia ogniw,

  • nierównego nagrzewania się modułów,

  • występowanie zjawiska załamania promieni świetlnych na krawędzi chmur,

  • gdy producenci paneli stosują dużą tolerancję parametrów prądowo-napięciowych.

Ponadto, korzystając z optymalizatorów dostępnych w sprzedaży Sunways, można monitorować wydajność modułu, sprawnie odszukać problemy z wydajnością konkretnego ogniwa fotowoltaicznego oraz szybko znaleźć rozwiązanie.

 

Czy optymalizatory fotowoltaiczne są drogie?

 

Cena pojedynczego optymalizatora fotowoltaicznego kształtuje się od stu do kilkuset złotych. Warto jednak zainwestować w to urządzenie, które zwiększa wydajność całej instalacji solarnej. W sprzedaży mamy różne modele i marki tego podzespołu.

 

Magazyny energii fotowoltaicznej

 

W instalacji solarnej oprócz podzespołów odpowiedzialnych za produkcję prądu elektrycznego ważną rolę odgrywają akumulatory fotowoltaiczne. Urządzenia te pozwalają na gromadzenie i przechowywanie energii elektrycznej pozyskanej z promieniowania słonecznego. Ten swoisty bateryjny magazyn stanowi bufor bezpieczeństwa w sytuacji awarii układu, pełniąc funkcję zasilania awaryjnego. W sprzedaży mamy wyłącznie oryginalne produkty.

 

Technologie magazynowania energii fotowoltaicznej

 

Projektowane i budowane magazyny fotowoltaiczne wykorzystują m.in. technologię:

  • elektryczną (superkondensatory, nadprzewodnikowe zasobniki),

  • elektrochemiczną (ogniwa wtórne i przepływowe),

  • mechaniczne (elementy szczytowe pompowe),

  • chemiczne (baterie paliwowe).

Oprócz zróżnicowanej konstrukcji poszczególnych baterii różne są również parametry funkcjonalne akumulatorów, których sprzedaż prowadzona jest w ramach naszego sklepu online. Wśród nich należy wymienić możliwą do uzyskania moc elektryczna, sprawność konwersji energetycznej, pojemność oraz czas eksploatacji wyrażone w liczbie cykli ładowania rozładowania.

Instalacje fotowoltaiczne narażone są na losowe wahania wielkości wytwarzanej energii elektrycznej, co wynika m.in. z wpływu zmiennych warunków pogodowych, pory dnia oraz zróżnicowanego stopnia nasłonecznienia lokalizacji elektrowni solarnej. Sposobem na ograniczenie tego typu sytuacji jest zastosowanie specjalnych magazynów.

 

Rodzaje akumulatorów fotowoltaicznych

 

Do budowy magazynów energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach fotowoltaicznych najczęściej stosowane są akumulatory kwasowo-ołowiowe typu bezobsługowego. Baterie tego typu cechuje:

  • przystosowanie do pracy cyklicznej,

  • odporność na częste rozładowania,

  • szczelna i trwała zewnętrzna obudowa,

  • wysoka sprawność,

  • bezpieczeństwo dla użytkownika.

Jednym z rodzajów baterii, będących w sprzedaży Sunways, wykorzystywanych jako magazyny energii fotowoltaicznej akumulatory żelowe, które są odporne na wibracje, wstrząsy i mogą pracować w podwyższonej temperaturze. Inną odmianą są urządzenia wykonane w technologii AHI (ang. Aqueous Hybrid Ion), do których budowy wykorzystuje się łącznik galwaniczny ze stali nierdzewnej, katodę z tlenku magnezu, separatory z syntetycznej bawełny, anodę z fosforanu tytanowo-węglowego oraz elektrolit w postaci słonej wody. Akumulatory tego typu są przystosowane do cyklicznego całkowitego rozładowania do 100% pojemności i mogą pracować w temperaturze od -5 do +40 stopni Celsjusza.

 

Korzyści z magazynu energii solarnej

 

Z różnych badań wynika, że 4-osobowe gospodarstwo domowe  zużywa rocznie w domu jednorodzinnym przeciętnie 5 tys. kWh energii elektrycznej. Instalując na dachu instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kW, wykorzystywana jest średnio 25-30% wytworzonych zasobów na własne, bieżące potrzeby. Nadwyżka może być przedmiotem sprzedaży do regionalnej sieci energetycznej lub gromadzona w akumulatorach. Te magazyny energii solarnej umożliwiają użytkowanie wszystkich urządzeń AGD czy oświetlenie pomieszczeń, tarasu i przydomowego ogrodu.

 

Jeżeli szukacie Państwo wysokiej klasy urządzeń do gromadzenia i przechowywania energii - zapraszamy do skorzystania z naszej atrakcyjnej oferty. Sprzedaż akumulatorów fotowoltaicznych obejmuje nowoczesne podzespoły od sprawdzonych dostawców!

 

 

Kim jest Prosument?

W budynkach z instalacją PV o mocy do 50 kWp można korzystać z tzw. systemu opustu. Jest to bezgotówkowy system rozliczeń energii elektrycznej wyprodukowanej w budynku i pobranej z sieci, dedykowany właścicielom mikroinstalacji PV, których nazwano prosumentami.

W takim przypadku muszą oni podpisać kompleksową umowę z zakładem energetycznym o świadczenie usług dystrybucji i sprzedaży energii.

 

 

Formalności i sposób rozliczeń

W przypadku mikroinstalacji PV formalności związane z jej wykonaniem sprowadzają się do zgłoszenia tego faktu w lokalnym zakładzie energetycznym oraz podpisania z dystrybutorem energii aneksu do umowy kompleksowej. Bezgotówkowe rozliczenie ilości energii w ramach systemu upustu odbywa  się w okresie rocznym.

Same rachunki za energię elektryczną (np. opłaty stałe) mogą być rozliczane tak jak przed montażem instalacji PV, czyli w cyklu miesięcznym, dwumiesięcznym lub półrocznym w zależności od zapisów w umowie kompleksowej ze sprzedawcą energii.

 

 

Schemat funkconowania systemu opustu w przypadku mocy PV < 10 kWp.

Po roku sprzedawca energii zobowiązany jest wykonać rozliczenie energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta oraz pobranej z sieci. Przy czym dla instalacji o mocy do 10 kWp za 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0,8 kWh, dla większych instalacji PV (do 50 kWp) obowiązuje współczynnik 0,7.

 

Co się opłaca?

Przy takim sposobie rozliczania najkorzystniej jest jak najwięcej energii wyprodukowanej w domu konsumować w czasie rzeczywistym. Możliwe jest wtedy wykorzystanie jej nawet w 100 proc. Gdy prosument pobiera energię z sieci, to w ramach bilansowania opustu traci minimum 20 proc. energii uprzednio wprowadzonej przez siebie do sieci.

Rzeczywisty współczynnik opustu, uwzględniający autokonsumpcję energii elektrycznej, wynosi odpowiednio: 82 proc. przy konsumpcji własnej 10 proc., 84 proc. przy konsumpcji własnej 20 proc., 88 proc. przy konsumpcji własnej 40 proc.

 

Ułatwienia dla prosumentów

Od energii rozliczanej w ramach opustu prosument nie uiszcza ani opłaty za energię, ani dodatkowej opłaty dystrybucyjnej za ponownie pobraną energię. Nie płaci również żadnej dodatkowej opłaty na rzecz sprzedawcy z tytułu prowadzenia rozliczeń.

Należy jednak zaznaczyć, że po roku niewykorzystany w ramach opustu nadmiar energii elektrycznej „przepada” i z tego względu moc instalacji PV powinna być optymalnie dobrana do przewidywanego zużycia. W przeciwnym razie nadwyżki energii przejmie sprzedawca energii, a opłacalność instalacji ulegnie pogorszeniu.

Powyższy artykuł pochodzi z poradnika "Dom bez rachunków".